21 maja 2022

Depilacja laserowa w chorobie Pilonida

depilacja laserowa

Depilacja laserowa w chorobie Pilonida

Depilacja laserowa to zabieg wykorzystujący światło o wysokiej energii do usuwania zbędnego owłosienia. Lasery wykorzystują efekt termo-koagulacji, aby zwiększyć temperaturę cebulki i zniszczyć ją. Proces ten jest bezpieczny, ponieważ światło oddziałuje tylko na melaninę w cebulce, a nie na skórę. Proces trwa około półtorej godziny, choć w przypadku większych obszarów może zająć więcej czasu. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem przed zabiegiem, aby ustalić, które obszary są najbardziej odpowiednie.

W leczeniu choroby pilonidalnej podstawową metodą są zabiegi chirurgiczne, a depilacja laserowa jest często zalecana jako uzupełnienie zabiegów chirurgicznych. Procedura ta przyniosła poprawę wyników niektórych badań klinicznych i jest zalecana u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym z powodu choroby pilonidalnej. W prospektywnym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii badacze sprawdzali skuteczność depilacji laserowej w porównaniu z zabiegiem chirurgicznym, przy czym pierwszorzędową miarą wyniku był odsetek nawrotów.

Chociaż badania kliniczne przyniosły pozytywne wyniki, trudno było również określić, które z zabiegów są najskuteczniejsze w leczeniu GA. Większość zabiegów, takich jak peelingi chemiczne, przynosi krótkotrwałe efekty, natomiast zabiegi laserowe dają długotrwałe rezultaty. Najnowsze badanie mające na celu rozwiązanie tego problemu sugeruje, że terapia laserowa może być obiecującą opcją w leczeniu GA. W badaniu przeanalizowano również dane dotyczące bezpieczeństwa zabiegów laserowych w leczeniu GA. Jeśli leczenie okaże się skuteczne, pacjenci powinni zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza w celu monitorowania jego efektów.

Promowane wpisy